top of page

Meet our Team

Leadership Team:

Principal Cynthia Escribano

Jessica Davila, Acting Assistant Principal

Taylor Gunn, Assistant Principal

Madeline Manley, Principal Clerk 

Maximillian Pacheco, Senior Clerk 

Michelle Bilodeau,  ELA Instructional Leadership Specialist 

Cynthia McCarthy,  ELA Instructional Leadership Specialist 

Lindsey Lindequist,  Math Instructional Leadership Specialist 

Pre-Kindergarten Team:

Allison Radon, Pre-Kindergarten Teacher

 Katie Gurney, Pre-Kindergarten Paraprofessional

Hope Witek, Pre-Kindergarten Teacher

Melanie Gonzalez, Pre-Kindergarten Paraprofessional

Nadine Awkal, Pre-Kindergarten Teacher

Elisa Nieves, Pre-Kindergarten Paraprofessional

Michelle Cruz, Pre-Kindergarten Teacher

Maryory Ardila, Pre-Kindergarten Paraprofessional

Eliannie Figueroa, Pre-Kindergarten Teacher of Record 

Ana Irizarry, Pre-Kindergarten Paraprofessional

Kindergarten Team:

Meredith Banas, Kindergarten Teacher

Marta Rodriguez, Kindergarten Paraprofessional

Desiree Garcia, Kindergarten Teacher

Melissa Santiago , Kindergarten Paraprofessional

 

Sol-Ivette Santiago, Kindergarten Teacher

Mayra Colon, Kindergarten Paraprofessional

Martina Buchman, Kindergarten Teacher

Selena Vargas, Kindergarten Paraprofessional

LINKS Team:

 

Susan St. Sauveur,  Teacher

Linda Stone,  Paraprofessional

McKenzie Durand,  Paraprofessional

Deb Landry,  Teacher

Rosemary Perez,  Paraprofessional

Naysa Delmoral,  Paraprofessional

Hiram Rivera,  Teacher

Maria Alicea,  Paraprofessional

Edwin Rodriguez,  Paraprofessional

Morgan Moffett, Teacher

Jesus Carro, Paraprofessional

Michelle DeRose, Paraprofessional

Kayla Rodriguez, Paraprofessional

Miranda Weathers,  Teacher

Randy Carpenter,  Paraprofessional

Emilie Wilkinson,  Paraprofessional

SEBS Team:

Norimar Mercado,  Teacher

Shauna Dion,  Paraprofessional

Beyonn Byle,  Paraprofessional

Jessica Perez,  Teacher

Mercedes Rosario,  Paraprofessional

Oscar Carrasco,  Paraprofessional

Deshaun Francis, Behavior Interventionist 

Zayzhaun Carr, Behavior Interventionist 

AnnMarie Christofori , Behavior Specialist 

First Grade Team:

Elizabeth Kineavy,  Teacher

Lisa Kane,  Teacher

Valerie Longey,  Teacher

Alicia Clark (Formerly Quintiliani),  Teacher

Allison Lovely,  Special Education Teacher

Sharice Trinidad,  Paraprofessional

Second Grade Team:

Sara Bartini,  Teacher

Emily Jacobson,  Teacher

Sue Therrien,  Teacher

Caitlin Sweeney,  Teacher

Bridget Boucher,  Special Education Teacher

Clarissa Rivera,  Paraprofessional

Third Grade Team:

Richard Hernandez,  Teacher

Kristen Lovell,  Teacher

Kate Moriarty,  Teacher

Abigail Bonnanzio,  Teacher

Nancy Padilla,  Paraprofessional

Betzaida Rivera-Ortiz,  Special Education Teacher

Glenda Colon,  Paraprofessional

Fourth Grade Team:

Caitlyn Sayers,  Teacher

Kelsey Bishop,  Teacher

Martha Pratt,  Teacher

Meghan Hall,  Teacher

Mitch Diaz,  Special Education Teacher

Kirstin Ducharme,  Special Education Teacher

Isis Cotto,  Special Education Teacher

Samuel Ortiz,  Paraprofessional

Soraia Abdulbaki, Paraprofessional

Fifth Grade Team:

 

Jen Butler,  Teacher

Grace Ribeiro,  Teacher

Amy Carneiro,  Teacher

AnnMarie Kotowicz,  Teacher

Renee Chutkowski,  Special Education Teacher

Academic Support Team:

Gina Pericolosi,  Teacher

Jaqueline DeCosmo,  Teacher

Jenny Nicholson,  Teacher

Megan Ardolino,  Teacher

Kari Holloway,  Teacher

ELL Team:

Jane Ottani,  Teacher

Charitin Perez-Ruiz,  Teacher

Fay Roux,  Teacher

Encore Team:

Laura Netherwood, Dance Teacher

Andrew Verrocchi, Music Teacher

Craig Kupinsky, Physical Education Teacher

Sheila Lamour, Art Teacher

Mel Whitham, Science Teacher

Sherma Paskins, Science Teacher

David Steinberg, Computer Science

Lynn Ann Leone, Librarian 

Student Services Team:

Mary Gomez, Parent Facilitator 

Carmen Lopez, School Adjustment Counselor 

Carlos Morales, School Adjustment Counselor 

Tatiana Flores, City Connects Coordinator 

McKenzie Wilson, City Connects Coordinator

Brianna Clancey, Evaluationl Team Leader 

Katherine Swierk, School Phycologist

Kate O'Connor, Speech Therapist 

Nilmari Cruz, Speech Therapist 

Kalene Kwasnik, Speech Therapist 

Clariolys Rivera, LPN 

Stephanie Hancock, RN

Custodial Team:

Craig Senecal, Senior Custodian 

Berto Reyes, Custodian 

Luis Diaz, Custodian 

James Delore, JR. C. Custodian 

Ateba Green, Custodian 

Natacha Quinones , Custodian 

David Cintron , Custodian 

Staff Team: Staff
bottom of page